Edukacinė veikla

EDUKACINĖS  KERAMIKOS  PAMOKĖLĖS

Kovo 20 ir 27 dienomis „Bitučių“ grupėje vyko edukacinės keramikos pamokėlės. Jas vedė Menų studijos „Spalvų juokas“ dailininkės. Vaikai susipažino su moliu: jį minkė rankomis, kočiojo kočėlu, formavo kiaušinio trafaretą, piršteliais lygino, šlapino vandeniu, puošė ornamentais. Po savaitės išdžiūvusį, išdegtą kiaušinį vaikai dažė specialiais dažais. Dar po kelių dienų jau galėjo pasidžiaugti ir pasididžiuoti savo rankomis sukurtu darbeliu. Vaikai įsitikino, koks ilgas kelias, kol molis vaiko rankose tampa nuostabiais kūriniais.

EDUKACINĖ PAMOKĖLĖ „ŠVARIOS RANKYTĖS“

Kovo 27 dieną Visuomenės sveikatos biuro darbuotoja „Nykštukų“ grupės vaikams vedė edukacinę pamokėlę apie rankų švarą. Vaikai žiūrėjo vaizdinę medžiagą kompiuterio ekrane. Po to jie atliko eksperimentą: lietė rankomis specialius miltelius „Mikrobus“. Vėliau, lempute apšvietus delniukus, jie švietė ryškia liuminescensine šviesa. Visuomenės sveikatos biuro darbuotoja paaiškino, kad čia vaikai mato „Mikrobus“, kuriuos būtina kruopščiai nuplauti. Vaikai plovė rankas ir vėl lempute tikrino, ar neliko ant delniukų „Mikrobų“. Šitas eksperimentas vaikams paliko didžiulį įspūdį.

„Liaudies instrumentų studijos“ programa „Lietuvos šalelėj“

Kovo 16 dieną dalyvavome meninėje edukacinėje pamokėlėje – koncerte „Lietuvos šalelėj“, kurią vedė „Liaudies instrumentų studija“. Vaikai ne tik susipažino su liaudies instrumentais, bet ir išgirdo Lietuvos istoriją, sužinojo, kokias sriubas valgė žemaičiai, kokie grybai auga Dzūkijos krašte, kaip atsirado Puntuko akmuo ir kt.

 

Edukacinė valandėlė „Aš saugus, nes žinau…“

Visuomenės sveikatos biuro specialistė vedė edukacinę valandėlę „Nykštukų“ ir „Bitučių“ grupių vaikams „Aš saugus, nes žinau…“. Žaisdami vaikai įtvirtino jau turimas žinias, sužinojo daug naujo, išgirdo naudingų patarimų. Jie nagrinėjo įvairias situacijas saugaus eismo tema, diskutavo apie saugų elgesį namuose su buitiniais prietaisais, cheminėmis medžiagomis, analizavo elgesį gamtoje, užklupus liūčiai, žaibams, griaustiniui. Vaikai buvo susidomėję, žingeidūs, aktyvūs.

EDUKACINĖ  PAMOKĖLĖ  „UŽGAVĖNIŲ KAUKĖ“

 Vasario 12 d. priešmokyklinėje „Nykštukų“ grupėje vyko edukacinė pamokėlė „Užgavėnių kaukė“. Ją vedė menų studijos „Spalvų juokas“ dailininkė. Vaikai pasigamino Užgavėnių kaukes, kuriomis pasipuošę, vijo žiemą iš kiemo.

ADVENTINIO  VAINIKO  PYNIMAS

Prasidėjus Adventui, priešmokyklinėje „Nykštukų“ grupėje svečiavosi Vėjūno mama. Ji yra floristė ir mokino vaikus pinti Adventinį vainiką. Papasakojo ir parodė, kaip jis pinamas, kokiomis detalėmis puošiamas, kodėl komponuojamos keturios žvakės. Vaikai, kartu su Vėjūno mama, puošė nupintą Adventinį vainiką gamtine medžiaga – riešutais, gilėmis, kankorėžiais, lapeliais, dabino karoliukais.

Adventinis vainikas puošia „Nykštukų“ grupę, padeda skaičiuoti laiką ir laukti didžiųjų metų švenčių – Šventų Kalėdų.

EDUKACINIS  SPEKTAKLIS  „LINKSMOS DARŽOVIŲ ISTORIJOS“

Lapkričio 28 d. žiūrėjome „Nieko sau teatro“ spektaklį „Linksmos daržovių istorijos“. Tai interaktyvus edukacinis sveiką gyvenseną ir mitybą skatinantis spektaklis. Vaikai susipažino su draugais Agurkėliu Šiušiu ir Morkute Regute, kurie keliavo ieškoti nupūsto Cukinijos Otilijos žiedo. Bičiuliai, keliaudami per daržą, sutinka daugybę kitų daržovių: ridikėlį, česnaką, pomidorą… Patiria įvairių nuotykių, įveikia ne vieną kliūtį. Vaikai išgirdo linksmą dainelę apie vitaminus, kartu dainavo, džiaugėsi ir linksmai praleido laiką.

SVEČIUOSE  GAMTININKAS  SELEMONAS  PALTANAVIČIUS

 Lapkričio 21 d. darželyje svečiavosi gamtininkas ir rašytojas Selemonas Paltanavičius. Vaikai susidomėję klausėsi pasakojimo apie gamtą – augalėlius ir gyvūnėlius. Sužinojo, kad žmogus gamtoje pailsi, atsipalaiduoja. Gamta – visų mūsų namai, todėl turime saugoti ir tausoti savo aplinką, kurioje visiems būtų gera gyventi. Gamtininkas pamėgdžiojo paukštelių – gegutės ir volungės – balsus. O taip pat sužinojome, kad pačios gražiausios akys yra mažo rūpužiuko, o lesyklėlę paukšteliams reikia statyti ne žiemą, o dabar, rudenį, kad paukšteliai apsižiūrėtų, apsižvalgytų, kad žinotų kur atskristi, kai prireiks maisto gamtoje. Svečias pristatė savo knygelę „Maži ežiuko sapnai“, kuri išrinkta geriausia 2016 m. knyga vaikams, paskaitė ištrauką iš knygelės. Padovanojo darželiui plakatus apie Lietuvos paukščius, gyvūnus, medžius, paliko autografus savo parašytose knygose, kurias mes turime ir skaitome darželyje, o taip pat vaikų iš namų atsineštose knygelėse.

Visiems – vaikams ir pedagogams – šis susitikimas su Selemonu Paltanavičiumi paliko malonų įspūdį ir gerų emocijų.

SUSITIKIMAS SU POLICIJOS PAREIGŪNĖMIS

Lapkričio 16 d. „Nykštukų“ ir „Bitučių“ grupėse lankėsi Vilniaus miesto I-ojo policijos komisariato darbuotojos – policininkės. Jos supažindino vaikus su pagrindiniais kelio ženklais, vaikai mokėsi eiti per dirbtinę pėsčiųjų perėją – „zebrą“, rengėsi saugaus eismo liemenėmis, mokinosi teisingai užsidėti atšvaitus, žiūrėjo filmukus saugaus eismo tema. Vaikams buvo įdomu sužinoti, ar policininkės gaudo vagis ir kitokius nusikaltėlius. Jie sužnojo, kad šių policininkių darbas yra prevencinis, kuriuo siekiama užkirsti kelią įvairiems nusižengimamas ir nelaimėms gatvėje ir kelių eismo taisyklių pažeidimams.

EDUKACINĖ PROGRAMA  „MANO KEPALIUKAS“

Lapkričio 15 d. MB „Mažųjų ugdymas“  „Nykštukų“ ir „Bitučių“ grupių vaikams pristatė edukacinę programą „Mano kepaliukas“. Vaikai susipažino su kepyklos vadove, sužinojo, kodėl kepėjai ryši prijuostes ir dėvi kepuraites, susipažino su rėčiu, sijojo miltus, uostė raugintą tešlą. Patys gaminosi svajonių kepaliukus, juos dėjo į kepimo indus ir stebėjo, kaip krosnelėje kepa duonelė. Kol kepė duonelė, vaikai klausėsi pasakos apie duoną, kuri brangesnė net ir už auksą. Išsikepę savo kepaliukus ir palaukę, kol atvės gardžiai kvepianti duonelė, ją ragavo, dėjosi į popierinį maišelį, nešėsi namo pavaišinti savo tėvelius.

EDUKACINĖ VALANDĖLĖ „DANTUKŲ PRIEŽIŪRA“

 Spalio 10 dieną darželyje Vilniaus miesto savivaldybės sveikatos biuro specialistė „Nykštukų“ ir „Bitučių“ grupių vaikams vedė edukacines valandėles apie dantukų priežiūrą. Mokino kaip dantukus prižiūrėti, kad jie būtų sveiki ir gražūs. Vaikai įtvirtino savo turimas žinias, išgirdo naujos informacijos bei sužinojo naudingų patarimų apie dantukus ir jų priežiūrą. Edukacinių valandėlių metu vaikai matė vaizdinę medžiagą kompiuterio ekrane, turėjo galimybę susipažinti su padidintu dantų muliažu, patys mokinosi dideliu dantų šepetėliu teisingai valyti dantukus. Piešė dantų priežiūros priemones.

 

GRUPĖS „TONIKA“ VIEŠNAGĖ DARŽELYJE

Balandžio 21 d. darželyje svečiavosi grupė „Tonika“ su muzikine edukacine programa „Meškiukų trobelė“. Vaikai klausėsi nuotaikingų dainelių apie kiškių šeimynėlę, meškiukų trobelę, lapę gudruolę, pelyčių urvelį, išdykėlį katinėlį, batų krautuvėlę ir kt. Jie kartu su muzikantais žaidė, šoko, skaičiavo, skandavo, dainavo, judesiais imitavo ir linksminosi kartu. Dovanų gavome grupės „Tonika“ dainelių kompaktinę plokštelę „Meškiukų trobelė“.

LIAUDIES INSTRUMENTŲ STUDIJOS EDUKACINĖ PROGRAMA – KONCERTAS „PER VILNIAUS MIESTELĮ“

Kovo 14 dieną darželyje svečiavosi „Liaudies instrumentų studija“ su edukacine programa „Per Vilniaus miestelį“. Vaikai susipažino su liaudies instrumentais: kanklėmis, trikampiu, barškalais, ragu, birbyne, žvangučiais. Jie išgirdo istorijas apie Vilniaus miesto įkūrimą, Tauro kalno pavadinimą, akmeny įspaustos Vilko pėdos – Vilkpėdės atsiradimą. Vaikai sužinojo, kad gatvės seniau buvo medinės, tik vėliau – grįstos akmenimis, jos neturėjo pavadinimų, o vadindavo jas ten gyvenusių žmonių vardais ar amatų pavadinimais: pvz. Petro gatvė, Akmenų gatvė ir kt., o seniausia Vilniuje – Pilies gatvė. Programos metu skambėjo muzika ir dainelės. Vaikai kartu dainavo, judesiais imitavo įvairius veiksmus ir veikėjus, mokėsi skanduotes apie Vilnių. Programos pabaigoje vaikai tapo muzikantais ir patys grojo visais instrumentais. Visus lydėjo puikios emocijos.

EDUKACINĖ  PROGRAMA  „STIKLO  STEBUKLAI“

 Kovo 7 dieną darželyje lankėsi stiklapūčiai iš Latvijos su edukacine programa „Stiklo stebuklai“. „Nykštukų“ ir „Paukštelių“ grupių vaikai turėjo galimybę susipažinti su stiklių amatu. Vaikai sužinojo, kad stiklas gaminamas iš smėlio ir kodėl smėlis prieš saulę blizga. Stiklapūčiai demonstravo, kaip stiklas virsta tąsia mase ir galiausiai – gražiu stiklo dirbiniu – šuniuku, katyte, gėlyte, boružėle, širdele. Vaikai pamatė, kaip senovėje buvo gaminami stiklo žaisliukai Kalėdų eglutei papuošti, kaip stiklas tampa spalvotas. Įsitikino, kad stiklas gali būti plonas kaip siūlas ir lengvas kaip pūkas. Norintieji galėjo patys tapti stiklapūčiais – jie išpūtė įvairių formų stiklo figūras.

APSILANKYMAS  ANTAKALNIO  BIBLIOTEKOJE

Kovo 3 dieną priešmokyklinės „Paukštelių“ grupės vaikai lankėsi Antakalnio bibliotekoje. Vaikus pasitiko bibliotekininkė ir supažindino su bibliotekos vaikų skyriumi. „Informacijos šaltinis“ , „Žinių tvirtovė“ – štai taip vaikai apibūdino biblioteką. Itin žingeidūs priešmokyklinukai susidomėję vartė, žiūrėjo, „skaitė“ knygeles nuo skirtų patiems mažiausiems iki skirtų vyresniems vaikams. Bibliotekininkė iš knygos „Lietuvos vaikų pasakos 2016“ paskaitė pasaką „Kaip Barzdukas Tinginį nugalėjo“, kuri sukurta penktokės. Pasaka sudomino būsimuosius pirmokus ir jie pažadėjo patys ateityje kurti pasakas. Daugelis vaikų bibliotekoje lankėsi ne pirmą kartą. Jiems buvo įdomu ir vaikai pažadėjo nepamiršti kelio į biblioteką ir ateityje.

EDUKACINĖ  PROGRAMA  „DARŽOVIUKAI“

 Vasario 3 dieną „Nykštukų“ ir „Paukštelių“ grupių vaikai dalyvavo edukacinėje programoje „Daržoviukai“, kurią darželyje pristatė Mažoji bendrija „Mažųjų ugdymas“. Ši programa atskleidė spalvingą, pilną vitaminų daržovių pasaulį. Vaikai išgirdo „Daržoviukų“ dainelę, susipažino su daržovėmis iš arčiau – jų savybėmis ir nauda sveikatai, pamatė trumpą spektakliuką „iš puodo“, sužinojo daug naudingų ir įdomių žinių apie daržoves, lygino daržovių naudą su nesveiko maisto žala, ragavo įvairių daržovių – morkos, burokėlio, kopūsto, ridikėlio, svogūno, agurko, pomidoro.

„ZUIKIO  PETRO  ILGAAUSIO“ ŠOU

Sausio 10 d. svečiavosi „Zuikis Petras Ilgaausis“ su žaisminga, kupina neišdildomų įspūdžių edukacine programėle. Ši programa su specialiu scenarijumi apėmė vaikų higieną – dantukų valymą, rankų plovimą, atminties, akių lavinimą. Ją lydėjo linksmos dainelės, fiziniai pratimai. Vaikai buvo aktyvūs, pozityvūs, juos užvaldė teigiamos emocijos ir puiki nuotaika.

EDUKACINĖ IŠVYKA Į SAPIEGŲ PARKĄ

„Paukštelių“  priešmokyklinės grupės vaikams pedagogė Marija Kobzakienė  ir tėvų grupės aktyvas  organizavo  pažintinę – edukacinę išvyką  į  Sapiegų parką. Vaikai pakeliavo  po Saugomų teritorijų Nacionalinį  lankytojų centrą. Jie sužinojo, kas didžiausią savo gyvenimo dalį pramiega, pakeliavo 41 stotelę turinčiu ratu, išvydo pievų augalėlius, palietė ir „prakalbino“ daiktus, panaktinėjo šikšnosparnių buveinėje, išgirdo iš kur Bobulės parneša vaikus, kur galima paragauti molinio „šokolado“, kokiame ežere galima rasti gintaro, išmoko atskirti paukštelių balsus.

IŠVYKA  Į  PRIEŠGAISRĖS  SAUGOS  TARNYBĄ

Gruodžio 2 d. „Nykštukų“ ir „Paukštelių“ grupių vaikai išsiruošė į netoliese darželio įsikūrusią Priešgaisrinės saugos tarnybą. Vaikai turėjo puikią galimybę susipažinti su gaisrininkų gelbėtojų kasdienybe: sporto ir treniruoklių sale, kur gaisrininkai treniruojasi, stiprina fizinę ištvermę, klase, kur jie mokinasi, tobulina savo žinias. Didžiausią susidomėjimą sukėlė gaisrinės mašinos, gelbėjimo valtys ir gaisrininkų apranga: rūbai, batai, šalmas. Vaikai galėjo įlipti į gaisrinę mašiną, o taip pat tapti tikrais gaisrininkais – paleisti vandens srovę iš automatinio vandens gesintuvo į „esamą gaisrą“. Pabaigoje vaikai sužinojo atsakymą į pagrindinį klausimą: pajutus dūmų kvapą namuose ar pamačius ugnį, kuo greičiau bėgti iš namų.

MANO  KEPALIUKAS

 Lapkričio 29 dieną „Drugelių“ ir „Nykštukų“ grupėse vyko edukacinės programos „Mano kepaliukas“. Jas pristatė mažoji bendrija „Mažųjų ugdymas“. Vaikai susipažino su kepyklos vadove, kuri vadovaujasi sena patarle „Kas nedirba, tas nevalgo“. Jie sužinojo kodėl kepėjai ryši prijuostes ir dėvi kepuraites, kodėl rėtis kiauras, kokios skonio miltai, kaip kvepia rauginta tešla, kodėl duona tokia gardi. Vaikai pasigamino svajonių kepaliuką – išdykusį pagranduką. Kol stebėjo kaip krosnelėje kepa duonelė, klausėsi pasakojimo apie vilką Pilkišių. Pagaliau duonelė iškepė! Kaip gardžiai ji kvepia! Kepaliukas – pagrandukas atvėso ir vaikai godžiai ragavo duonelės, nešėsi namo pavaišinti savo namiškius.

 

EDUKACINIS  SPEKTAKLIS  „TARŠKALŲ PAMOKĖLĖS“ 

Spalio 21 dieną darželyje svečiavosi grupė „TARŠKALAI“ su edukaciniu spektakliu „Laumės viešnagė“. Šio spektaklio metu vaikai susipažino su lietuvių tautiniais rūbais. Skambant gyvai muzikai per vaikišką siužetą ir žaidimą vaikai pamatė kaip atrodė senovinis lietuvių apavas – vyžos ir klumpės, susipažino su tautinėmis juostomis, skirtingų Lietuvos regionų moteriškomis prijuostėmis, galvos apdangalais – vyriškomis skrybėlėmis bei moteriškomis skaromis.

Vaikai noriai įsijungė į spektaklį, buvo aktyvūs ir linksmi dalyviai bei žiūrovai, visus lydėjo puikios emocijos.

 

EIN  SAULELĖ  APLINK  DANGŲ

Vasario 23 d. darželyje svečiavosi liaudies instrumentų studija su edukacine programa „Ein saulelė aplink dangų“. Muzikantai supažindino su liaudies instrumentais: skudučiais, birbyne, ragu, skrabalais, įvairiomis tarškynėmis. Su dainomis ir pasakojimais vedė mus metų ratu – nuo pavasario Jorės dienos, kitaip vadinamos pavasario Perkūnu, iki Jurginių, Joninių, rugiapjūtės pabaigtuvių šventės, Kalėdų, Užgavėnių.

Vaikai klausėsi atliekamų dainų, minė mįsles, pritarė dainuodami, grodami, plodami.

Programos pabaigą vainikavo vaikų orkestras, kuris grojo įvairiais liaudies instrumentais.

Buvo įdomu, smagu, linksma!

ENERGETIKOS MUZIEJUS

2015 m. gruodžio mėn. Šios edukacinės išvykos metu vaikai sužinojo iš kur pas mus atkeliauja šiluma, elektra. Pamatė ir patys įsitikino, kaip elektra ir šiluma buvo gaminama anksčiau, kokio galingumo krosnys. Atliko įvairius eksperimentus.  

a aa

TECHNIKOS MUZIEJUJE

„Drugelių“ grupės vaikai pamatė mašinų įvairovę – nuo pirmojo automobilio iki sportinio – lenktyninio. Matė lenktynininko St. Brundzos automobilį.  Labai buvo svarbu berniukams, nes šioje grupėje dominuoja berniukų skaičius. Apie mašinas pasakojo ekskursijos vadovas, net leido kažkurį eksponatą ir paliesti.

b bb

„MUILO BURBULĖLIS“

2015 m. spalio mėn. vyko edukacinė veikla “Drugelių“ ir „Paukštelių“ grupės vaikams. Vaikai įtvirtino turimus higienos įgūdžius, sužinojo kaip svarbu plauti rankas su muilu.  Šią inscenizuotą programą pristatė UAB „Drogas“.  Muilo burbulai yra labai spalvingi, galima su jais ir pažaisti. Su  muilo burbulėliais nenori draugauti įvairūs mikrobai ir bakterijos.

c cc

„DUONOS KEPALIUKAS“  

2014 -2015 m.m. Priešmokyklinės grupės vaikai dalyvavo edukacinėje programoje  „ Duonos kepaliukas“. Jiems buvo labai įdomu patiems pabandyti išsikepti duonelę. Kaip sakoma, geriau vieną kartą pačiam išsikepti, nei šimtą kartų išgirsti, kaip ji kepama. Vaikai sijojo miltus, minkė tešlą ir formavo duonos kepaliukus. Kol duonelė kepė – klausėsi pasakojimo apie duoną ir auksą. Vaikai papildė turimas žinias, sužinojo, kad duona yra brangesnė net ir už auksą. Savo pačių iškepta duonele vaikučiai vaišinosi per pietus, vakare pavaišino ir savo šeimos narius. Vaikai  gyveno šios dienos įspūdžiais, suprato, kiek reikia pastangų,  kad duona atsirastų ant mūsų stalo. Prisiminė  patarlę  „Verkia duonelė tinginio valgoma“.

as